RİDADE ve RİRAŞE’NİN KAYNAĞI ve MİTOLOJİK ANLAMI

2011-04-25 02:28:00

RİDADE ve RİRAŞE’NİN KAYNAĞI ve MİTOLOJİK ANLAMI

Abhaz şarkı ve danslarında birçok mitolojik kişilerin adına hitaben çağrılar yapılır.

Wa Rada! Wa Raşa! Wa Ridad! Rada, Raşa ve Rara üç kardeştir. Raşa kızdır. Rada en büyükleri, Rara en küçükleridir. Babaları Ridada, anneleri Rinana’dır. Abaskokarket: (Abhaz-Adige) şarkılarının ortak motifleri olan bu mitik kahramanlar müzik ve danstan başka yerde kullanılmazlar.

Dans grubumuza adını veren RİDADE, Abaskokarket (Abhaz-Adige) dil grubunun kullanıldığı ortak kültürün yanı sıra, kardeş toplumların ortak tarihinde yaşanan önemli bir mitolojik olayı da yansıtmaktadır.

(927-1015) yıllarında büyük prens olan ve Ruslara Hıristiyanlığı kabul ettiren Vladimir ülkeyi oğulları arasında paylaştırır. Büyük oğlu Mistisla’a Tumatakaran Prensliğini verir. Mistislav kendisine verilen bu ülkeyi zapt etmek için Kafkasya üzerine yürür.

1022 yılında Turnatakaran (Matrika)bölgesine gelir. Ve orada Adige’lerin Golyat (dev)telakki ettikleri RİDADE kuvvetleri ile karşılaşır. Slav kahramanı olarak tanınmış ve etrafını yıldırmış olan Mistislav ‘ın bu ilerleyişi Adige’leri tedirgin eder. Büyük bir telaş başlar, ancak RİDADE halkının ümitsizliğe kapılmasına meydan vermez ve bir teklifte bulunur. İki halkın da boş yere mahvolmaması ve ikisinin şahsi ihtirasları yüzünden halklarının yararlanmaması için kendilerinin çarpışmasını önerir. Bu teklif Mistislav tarafından da kabul edilir ve iki kahraman savaşmaya başlar. Dövüş sonucu RİDADE Mistislav’ı yere serer ve kılıcını onun yüreğine saplamaya hazırlanır. Mistislav bağışlanmayı diler, RİDADE onu bağışlamakla kalmaz aynı zamanda dost olurlar. Bugün Kiev yakınlarındaki Çerkasi şehrinin RİDADE tarafından kurulduğu söylenir. RİDADE’nin zaferinden dolayı adına söylenen “Wa Ridade” şarkısı da hem Abhazlar da, hem de Adige’lerde gelin getirme şarkısı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

KAFKAS-ABHAZYA KÜLTÜR DERNEĞİ ekiplerinden RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu. SayınMutlu ALGEÇ (A’GOS)’in sanat yönetmenliğini, SayınYeşim İLKUÇAR (TRIŞPHA) ve SayınHakan EŞİM’in yardımcı hocalığında çalışmalara başlayan grup, ilk konserini 21 Mayıs 1998 yılında CRR konser salonunda verdi.

Daha sonra Abhazya’dan gelen Sayın Beslan BEBİA, SayınValeri TANYA gibi önemli sanat yönetmenlerinin eşliğinde devam eden ekip teknik anlamda oldukça iyi bir çizgiye ulaşmıştır. 2004-2007 dönemi çalışmalarına SayınBahadır ŞİRİNOĞLU (A’ÇUŞBA) VeSayınErsin BULUŞAN (KUTSNİYA) ile devam etmiştir. 2007 sezonunda Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni SayınAleksey ARŞBA çalışmalarını sürdürmüş, 2008-2009 da tekrar SayınErsin BULUŞAN (KUTSNİYA) la çalışmalarını sürdürmüştür.

Diyasporadaki Kafkas Halk Dansları çalışmalarını daima bir üst çizgiye taşımaya çalışan ekibimiz pek çok başarılı organizasyonda yer almıştır. Halen SayınŞamil TAŞKIN (TRAPŞ) ile çalışmalarını sürdüren grubumuz yoluna daha iyi noktalara ulaşmak amacıyla devam edecektir. On dördüncü yılında RİDADE, kuruluşundan bu güne kadar bünyesinde bulundurduğu, her anlamda emeklerini esirgemeyen büyüklerine, dernek yönetimlerine RİDADE’yi bugüne taşıyan tüm dansçılarına teşekkür ediyor.

KAFKAS-ABHAZYA KÜLTÜR DERNEĞİ minikler ekibinden RİRAŞE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU 1997-1998 dönemi Sayın Mahinur TUNA (A’PAPA) başkanlığında kuruldu. Kurulma aşamasında Sayın Hakan EŞİM’in çalıştırıcılığını yaptığı topluluğa daha sonra Sayın Fırat ÇAPKIN, SayınŞamil TAŞKIN(TRAPŞ), SayınCankat ACI veSayınBurak KUMAŞ (HUMSAÇ)hocalık yapmışlardır.

2007 sezonunda çalışmalarını Abhazya’dan gelen sanat yönetmeni Sayın Aleksey ARŞBA yönetiminde Sayın Burak KUMAŞ (HUMSAÇ)’ın yardımcı hocalığında sürdüren RİRAŞE dansçıları 2008-2010 sezonlarında yine SayınBurak KUMAŞ (HUMSAÇ)’la başarılı çalışmalar yapmış ve 2011 döneminde Sayın Musa KAP’la yoluna devam etmektedir.

RİDADE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU2011 DÖNEMİ DANSCILARI

Aleyna KÖROĞLU, Armağan GENÇ, Bilgen TOK, Jane ATAKAN, Esra BERGUT, Ezgi KARACA, Figen ÖZALP, Melisa ÇELİK, Nazya ÖZBAKIR, Necla Naz KAYA, Nasra Buse SABAY, Şule KESİK, Senem COŞAN, Simin KIŞINBAY, Umay UÇAR, Zeynep AYAS, Abdulkadir BAĞLAN, Alpcan YATKIN, Caner KOÇYİĞİT, Davut AKYOL, Nebil TOK, Soner KOBAŞ,Murat ŞANBAY, Utku AŞAN, Ulaş ŞENSOY, Şamil TAŞKIN, Cihat YAHŞİ, Ersin BULUŞAN, Kerem ÖZGÜNER, Cankat DAĞISTANLI, Şemsettin AYAZ ve Levan GARKAVA

RİRAŞE KAFKAS HALK DANSLARI TOPLULUĞU2011 DÖNEMİ DANSCILARI

Aslıhan ÖZBELLİ, Ata Emin ÖZTÜRK, Beril TUNCER, Berkay YATKIN, Besim ÇATAN, Beste Dila ÖZTÜRK, Cahar ÜNAL, Cankat ANDİBAY, Cenk ŞENGÜLER, Dila ÇELİKBAŞ; Dilay BÖRTECENE, Duru ZIMBA, Ece Ceyda ÇAKILLI, Ece TÜREYEN, Ecem İLK, Efecan ERDOĞAN, Elif İLK, Emir Kaan GÜLER, Eylül AKÇE, Hakan Altuğ SANBAY, Hande Ayas, Kaan KÖROĞLU, Koray ÇELİKBAŞ, Melisa ÇETİNKALE, Mert AZAK, Mert KASAROĞLU, Sıla AŞOĞLU, Sıla BELİN, Şansal CAN, Yankı Bersis ŞEN, Yusuf Çağrı GÜLER ve Kuzey ŞAHİN,

Bu güne kadar emek veren çaba sarf eden adı burada yazılı olmayan tüm hemşerilerimizi saygı ile yâd ederim.

Özen SANBAY (A’SANBA)

Kaynak: Kafkas-Abhazya Kültür Derneği

23.Nisan.2011 Yıl Sonu Konser Broşürü

 

 


 

883
0
0
Yorum Yaz